Odgovornost autora
Autori garantuju da rukopis predstavlja njihov originalan doprinos, da nije objavljen ranije i da se ne razmatra za objavljivanje na drugom mjestu. Istovremeno predavanje istog rukopisa u više časopisa predstavlja kršenje etičkih standarda, što ga isključuje iz daljeg razmatranja za objavljivanje u časopisu. Rad koji je već objavljen na nekom drugom mjestu ne može biti preštampan u časopisu „Akadamski pregled”.
Autori snose svu odgovornost za cjelokupni sadržaj rukopisa. Rukopis ne smije da sadrži neosnovane ili nezakonite tvrdnje, niti da krši prava drugih lica.
Autori su dužni da obezbjede da njihov autorski tim naveden u rukopisu obuhvati sva i samo ona lica koja su značajno doprinjela sadržaju rukopisa. Ako su u bitnim aspektima istraživačkog projekta i pripreme rukopisa učestvovala i druga lica, njihov doprinos treba navesti u fusnoti ili posebnoj napomeni (Zahvalnica, Acknowledgements).
Obaveza je autora da u napomeni navedu naziv i kodnu oznaku naučnoistraživačkog projekta u okviru koga je rad nastao, kao i pun naziv finansirajuće institucije. U slučaju da je rad pod istim ili sličnim naslovom bio izložen na nekom skupu u vidu usmenog saopštenja, detalji o tome treba da budu navedeni na istom mjestu.
Autori su dužni da potpuno i pravilno citiraju izvore koji su značajno uticali na sadržaj istraživanja i rukopisa. Djelovi rukopisa, uključujući tekst, jednačine, slike ili tabele, koji su doslovno preuzeti iz drugih radova moraju biti jasno označeni posebnom napomenom, npr. znacima navoda s preciznom oznakom mjesta preuzimanja (broja stranice) ili, ako su obimniji, dati u zasebnom paragrafu.
Pune reference svih navoda u tekstu (citata) moraju biti navedene u zasebnom odjeljku (Literatura ili Reference) i to na jednoobrazan način, u skladu sa citatnim stilom koji časopis koristi. U odeljku Literatura navode se samo citirani, a ne i ostali izvori upotrebljeni prilikom pripreme rukopisa.
U slučaju da autori otkriju važnu grešku u svom radu nakon njegovog objavljivanja, dužni su da momentalno o tome obavjeste glavnog urednika (ili izdavača) i da sarađuju na tome da se rad povuče ili ispravi.
Obaveza je autora da u rukopisu navedu da li su u finansijskom ili bilo kom drugom bitnom sukobu interesa koji bi mogao da utiče na njihove rezultate ili interpretaciju rezultata.
Predavanjem rukopisa autori se obavezuju na poštovanje uređivačke politike časopisa „Akademski pregled”.
Odgovornost uredništva
Glavni urednik donosi konačnu odluku o tome koji će se rukopisi objaviti. Odluke se donose isključivo na osnovu vrijednosti rukopisa. Moraju biti oslobođene rasnih, polnih/rodnih, vjerskih, etničkih ili političkih predrasuda. Prilikom donošenja odluke o objavljivanju glavni urednik se rukovodi uređivačkom politikom, vodeći računa o zakonskim propisima koji se odnose na klevetu, kršenja autorskih prava i plagiranje.
Članovi uredništva, uključujući glavnog urednika, ne smijju biti u sukobu interesa u vezi sa rukopisima koje razmatraju. Članovi za koje se pretpostavi da bi neko mogao smatrati da su u sukobu interesa ne učestvuju u postupku odlučivanja o određenom rukopisu.
Rukopisi se čuvaju kao poverljiv materijal. Informacije i ideje sadržane u rukopisima ne smiju se koristiti u lične svrhe bez izričite pisane dozvole autora.
Glavni urednik i članovi uredništva su dužni da preduzmu sve razumne mjere da autori/recenzenti ostanu anonimni tokom i nakon procesa evaluacije u skladu s procedurom u upotrebi.
Odgovornost recenzenata
Recenzenti su dužni da kvalifikovano i u zadatim rokovima dostave uredniku ocjenu naučne, odnosno stručne vrijednosti rukopisa. Recenzent vodi posebnu brigu o stvarnom doprinosu i originalnosti rukopisa. Recenzija mora biti sasvim objektivna. Sud recenzenata mora biti jasan i potkrepljen argumentima.
Recenzenti ocjenjuju rukopise u odnosu na usklađenost sadržaja s profilom časopisa, značaj i korisnost sadržaja, adekvatnost primjenjenih metoda, naučnu vrijednost sadržanih informacija, stil izlaganja i opremljenost teksta. Recenzija ima standardni format koji obuhvata ocjene pojedinih dimenzija rada, opštu ocjenu i zaključnu preporuku.
Recenzent ne smije biti u sukobu interesa sa autorima ili finansijerom istraživanja. Ukoliko takav sukob postoji, recenzent je dužan da o tome pravovremeno obavjesti urednika. Recenzent ne prihvata na recenziju radove izvan oblasti za koju se smatra potpuno kompetentnim.
Recenzenti treba da upozore glavnog urednika ako imaju osnovanu sumnju ili saznanje o mogućim povredama etičkih standarda od strane autora rukopisa. Takođe, treba da prepoznaju relevantne izvore koji u radu nisu uzeti u obzir. Mogu da preporuče citiranje određenih referenci, ali ne i da zahtjevaju citiranje radova objavljenih u časopisu “Akademski pregled” ili svojih radova, ako za to ne postoji opravdanje.
Od recenzenata se očekuje da svojim sugestijama unaprijede kvalitet rukopisa. Ako ocjene da rad zaslužuje objavljivanje uz korekcije, dužni su da preciziraju način na koji to može da se ostvari.
Rukopisi koji su poslati recenzentu moraju se smatrati povjerljivim dokumentima. Recenzenti ne smiju da koriste materijal iz rukopisa za svoja istraživanja bez izričite pisane dozvole autora.